Ladataan

Uutinen: Microsoft paljasti E3-pressinsä aikataulut – luvassa lisätietoa Project Scorpiosta

16.02.2017
Kirjoittanut: Joonas Pikkarainen

Microsoft on päivännyt oman kesäisen E3-lehdistötilaisuutensa sunnuntaille, 11. kesäkuuta, ennen virallisen tapahtuman alkamista.

Suomessa tapahtuma käynnistyy sunnuntain ja maanantain välisenä yönä tasan kello 00:00. Tilaisuus lähetetään todennäköisesti aiempien vuosien tapaan suorana verkon välityksellä, vaikka Microsoft ei ole toistaiseksi moista vielä paljastanut.

Tilaisuuden tarkemmasta sisällöstä ei myöskään vielä kerrottu, joskin julkistuskuvana oleva Project Scorpio ennustaa loppuvuodesta saapuvan tehokonsolin olevan tapahtuman keskiössä.

Aiempien tietojen mukaan Project Scorpio pitää sisällään 8-ytimisen prosessorin ja näytönohjaimen, joka yltää yli kuuden teraflopin suorituskykyyn. Sen luvataan myös tarjoavan ”aitoa 4K-pelaamista” sekä tuen virtuaalitodellisuudelle.

Microsoftin E3-pressitilaisuus nähdään sunnuntain ja maanantain välisenä yönä kello 00:00.

Lähde: Twitter

19 kommenttia

16.02.2017 12:15
Vaikka olenkin Microsoft-heitteri, voisi Nokian-tappaja pyyhkiä nyt Sonyllä ja Nintendolla pöytää paljastamalla jonkinlaisen "jumalkoneen". Switch on mielestäni supertehokas kannettava ja PS4 Pro koko kodin viihdekeskus, joten muuta ei oikein tarvita. Kenties uuden laitteen nimeksi paljastuu Xbox Machina...
Picture of Sundance Kid
16.02.2017 13:32
Lainaus käyttäjältä Sundance Kid
Vaikka olenkin Microsoft-heitteri, voisi Nokian-tappaja pyyhkiä nyt Sonyllä ja Nintendolla pöytää paljastamalla jonkinlaisen "jumalkoneen". Switch on mielestäni supertehokas kannettava ja PS4 Pro koko kodin viihdekeskus, joten muuta ei oikein tarvita. Kenties uuden laitteen nimeksi paljastuu Xbox Machina...

scorpio ? Smile
Picture of frozen
16.02.2017 14:39
Lainaus käyttäjältä Sundance Kid
Vaikka olenkin Microsoft-heitteri, voisi Nokian-tappaja pyyhkiä nyt Sonyllä ja Nintendolla pöytää paljastamalla jonkinlaisen "jumalkoneen". Switch on mielestäni supertehokas kannettava ja PS4 Pro koko kodin viihdekeskus, joten muuta ei oikein tarvita. Kenties uuden laitteen nimeksi paljastuu Xbox Machina...

Jumalkone tai ei niin sillä on aina riippakivenä alkuperäinen Xbox One. Peliteollisuus kyllä todellakin kaipaisi uudet superkonsolit pian. Sellaiset jotka nostaisi pelit aivan uudelle tasolle jokaisella mahdollisella tavalla. Ikävä niitä aikoja kun uusien konsoleiden julkaisu oli jänittävää ja täynnä hypeä tulevasta. Tämän sukupolven aikana ei ole joutunut kuin pettymään ja Scorpio ei tule sitä millään tavalla muuttamaan, pc:ni pesee sillä lattiaa kuitenkin. Sitten alkaa hypet konsoleita kohtaan palaamaan kun julkistavat jotain mikä pesee lattiaa sen hetken parhaalla pc-raudalla, kuten ennenvanhaan ja pelit saavat sitä vapaasti hyödyntää toisin kun Pro ja Scorpio.
Picture of snaketus
16.02.2017 16:28
Nykyään lähinnä raivostuttaa konsoleissa tuo pelien järjetön ja jatkuva päivitys ja kovalevylle asentelu. Itselle riittäisi että konsolit toimisivat kuten ennen, eli levy koneeseen ja homma toimii. Tulisi vaikka joku 2.0 päivitys sitten muutaman kuukauden kuluttua mikä sisältäisi kaiken ylinmääräisen.

Varsinkin PS-network on aivan järkyttävän hidas lataamaan päivityksiä. Jostain syystä taas esimerkiksi Steamissa pelin voi ladata kahvia keitellessä. Viimeaikoina on tullut enemmän pelattua ihan orkkis Xboxilla ja PS2:lla juurikin niiden helppouden takia.

Eikä kyllä näihin puolisyklin päivityksiin konsoleissa ole kauheaa hinkua ollut. PS4-Pro ainakin vaikuttaa melko turhalta kapistukselta, varsinkin ilman 4k-soitin tukea.
Picture of Bleach90
16.02.2017 17:00
Hyvä että näitä uusia konsoleita tulee. Scorpiota en kuitenkaan osta, kun ei boxin ohjain miellytä. Prohon erittäin tyytyväinen ollu. Sillä siihen asti kunnes ps5 tulee.
Picture of Lenniluupää
16.02.2017 18:15
kyllä xbox on jo nähty, meikä on uskollinen ainoastaan pleikkarille.
Picture of velor85
16.02.2017 18:43
Lainaus käyttäjältä Bleach90
Varsinkin PS-network on aivan järkyttävän hidas lataamaan päivityksiä.

Tämä on hieman ihmeellistä, koska omien kokemusten mukaan PSN antaa minulle juurikin latuni verran dataa per sekunti, kuten myös Steam, Uplay, Origin ja GoG, mutta sen pienen ajan kun minulla oli Xbox One S ja sitä sitten päivittelin ja latailin Forza Horizon 3:sen, meinas siinä konsolin takuuaika tai vähintään palautusoikeus aika loppua. En muista näyttikö se tarkkoja latausnopeuksia, mutta arvioisin, että nopeudet oli noin kolme tai neljä, ehkä jopa viisi kertaa hitaammat kuin PSN:stä tai noista muista mainitsemistani palveluista ja sama pätee myös Microsoftin kauppaan Windows 10:llä. Saan sieltä dataa samaan vaivaseen tahtiin kuin Xbox Onella sen verkosta. Enkä ole edes ainoa todellakaan jolla on samanlaiset kokemukset tästä. Siksi siis ihmettelen miten ihmiset muka saa dataa niin hitaasti PSN:stä, käytättekö Wi-FI:iä vai mitä hittoa? Meinaan alkuperäisen PS4:n Wi-Fi on niin jäätävän paska, että ei ihme jos kestää, tosin Prolla ei tuota ongelmaa edes enää ole, kun tajusivat pistää siihen kunnon antennin ja mahdollisuuden käyttää 5 GHz verkkoa.

Lainaus käyttäjältä Bleach90
Itselle riittäisi että konsolit toimisivat kuten ennen, eli levy koneeseen ja homma toimii. Viimeaikoina on tullut enemmän pelattua ihan orkkis Xboxilla ja PS2:lla juurikin niiden helppouden takia.

Sama, juuri tätä rakasin konsolipelaamisessa back in the day. Haluan tämän takaisin ja juuri tämän takia pelaan tietyn ikäisiä pelejä aina mieluummin konsolilla vaikka toimiessaan kunnolla pc-versiot olisikin valovuosia parempia. Pelaan PSX:ää ja PS2:sta enemmän nykyään kuin koskaan ennen. Koska levy koneseen ja nappia ja homma toimii. Aika menee pelaamiseen eikä fixien etsimiseen.

Lainaus käyttäjältä Bleach90
Eikä kyllä näihin puolisyklin päivityksiin konsoleissa ole kauheaa hinkua ollut. PS4-Pro ainakin vaikuttaa melko turhalta kapistukselta, varsinkin ilman 4k-soitin tukea.
Ei se turha kapistus ole, mutta en myöskään silti haluaisi nähdä tästä tulevan tapa. PS4 Pro on kaikin puolin parempi vehje kuin tavallinen PS4, mutta ihan kaikille jo PS4:n omistajille varmasti ei sen arvoinen. Minulle on koska tarvin konsoleita joka tapauksessa kaksi.

En yllättyisi yhtään jos 4K UHD BR tuki päivitettäisiin Prohon joskus sen jälkee kun Sony on myynyt tarpeeksi standalone soittimia, tuonkaan puute ei sinänsä harmita, koska ostan standalone soittimine joka tapauksessa, vaikka vähän harmittikin aluksi, miksei harmittaisi?

Kuulin vähän semisti luotettavista lähteistä (oikeasti tämä voi olla hevonpaskaa), että Sony jätti tuon ominaisuuden tällä kertaa tarkoituksella pois päältä Prosta, koska eivät halua syödä omia standalone soitin myyntejään, sillä PS3 ilmeisesti söi kaikki myynnit Sonyn omilta BR-soittimilta aikanaan ja että sitten kun isoin piikki on ohi, niin päivittävät firmiksen tukemaan 4 UHD levyjä. Kuten sanoin voi olla bullshittiä, mutta kaveri on väittämänsä mukaan Sonylla töissä jolta tämän kuulin.
Picture of snaketus
16.02.2017 19:05
Lainaus käyttäjältä Bleach90
Nykyään lähinnä raivostuttaa konsoleissa tuo pelien järjetön ja jatkuva päivitys ja kovalevylle asentelu. Itselle riittäisi että konsolit toimisivat kuten ennen, eli levy koneeseen ja homma toimii. Tulisi vaikka joku 2.0 päivitys sitten muutaman kuukauden kuluttua mikä sisältäisi kaiken ylinmääräisen.

Kuulostaa Nintendolta!
Picture of Mikanes
16.02.2017 19:43
Lainaus käyttäjältä snaketus

Tämä on hieman ihmeellistä, koska omien kokemusten mukaan PSN antaa minulle juurikin latuni verran dataa per sekunti, kuten myös Steam, Uplay, Origin ja GoG, mutta sen pienen ajan kun minulla oli Xbox One S ja sitä sitten päivittelin ja latailin Forza Horizon 3:sen, meinas siinä konsolin takuuaika tai vähintään palautusoikeus aika loppua. En muista näyttikö se tarkkoja latausnopeuksia, mutta arvioisin, että nopeudet oli noin kolme tai neljä, ehkä jopa viisi kertaa hitaammat kuin PSN:stä tai noista muista mainitsemistani palveluista ja sama pätee myös Microsoftin kauppaan Windows 10:llä. Saan sieltä dataa samaan vaivaseen tahtiin kuin Xbox Onella sen verkosta. Enkä ole edes ainoa todellakaan jolla on samanlaiset kokemukset tästä. Siksi siis ihmettelen miten ihmiset muka saa dataa niin hitaasti PSN:stä, käytättekö Wi-FI:iä vai mitä hittoa? Meinaan alkuperäisen PS4:n Wi-Fi on niin jäätävän paska, että ei ihme jos kestää, tosin Prolla ei tuota ongelmaa edes enää ole, kun tajusivat pistää siihen kunnon antennin ja mahdollisuuden käyttää 5 GHz verkkoa.

Lainaus käyttäjältä Bleach90
Itselle riittäisi että konsolit toimisivat kuten ennen, eli levy koneeseen ja homma toimii. Viimeaikoina on tullut enemmän pelattua ihan orkkis Xboxilla ja PS2:lla juurikin niiden helppouden takia.

Sama, juuri tätä rakasin konsolipelaamisessa back in the day. Haluan tämän takaisin ja juuri tämän takia pelaan tietyn ikäisiä pelejä aina mieluummin konsolilla vaikka toimiessaan kunnolla pc-versiot olisikin valovuosia parempia. Pelaan PSX:ää ja PS2:sta enemmän nykyään kuin koskaan ennen. Koska levy koneseen ja nappia ja homma toimii. Aika menee pelaamiseen eikä fixien etsimiseen.


En tiedä. Kyllä kaikkea on kokeiltu. Ei eroa onko kaapelin kanssa vai wifillä. Antaa sellaista 2-4mb/s latausnopeutta yleensä. Sama juttu molemmissa ps3 ja 4. Steam lataa ittel tollasen perus 25gb pelin noin tunnissa.
Picture of Bleach90
16.02.2017 19:46
Lainaus käyttäjältä Mikanes
Kuulostaa Nintendolta!


Eiköhän tuo Switch tule hommattua kun Wii U jäi välistä.
Picture of Bleach90